Porady ślubne

Porady ślubne, które zamieszczam poniżej wynikają z mojego podejścia do organizacji własnego ślubu jak i przypatrywania się jak organizują ślub inni. Wiele lat filmuję wesela i myślę, że mogę podzielić się kilkoma radami, które pomogą w organizacji Waszego wesela. Najważniejsze jest to, żebyście Wy – Państwo Młodzi najpiękniej i bezstresowo spędzili Wasz najważniejszy dzień w życiu.

Ciekawym zagadnieniem jest, kiedy planować wesele

Zazwyczaj planujemy wesele zazwyczaj zaraz po oświadczynach o których poniżej. Najważniejsza kolejność w organizacji to wybór sali oraz zespołu muzycznego bądź DJ-a. Reszta usług weselnych zazwyczaj jest dobierana do tych terminów. Oczywiście, może zdarzyć się również tak, że któraś para chce koniecznie konkretnego fotografa i kamerzystę i pod ich wolne terminy dobiera resztę usług.

 

Jaką wybrać datę ślubu?

Najlepsze miesiące na organizację ślubu to moim zdaniem maj i wrzesień. Bardziej nawet skłaniałbym się za majem z racji tego, że wtedy przyroda pięknieje wszystko jest radosne, firmy mają zapał do pracy (nie mają zaległości) i terminy na salach są w miarę rozsądne.

Obecnie coraz więcej osób organizuje wesele w okresie majowym – zabobony już tracą pomału rację bytu i literka „R” w nazwie miesiąca traci już na znaczeniu. Co do ślubu w październiku to jest jak z akcjami, albo jest cudownie, albo jest pogoda taka że lepiej nie wychodzić z domu. Reasumując – albo mamy cudowną pogodę albo katastrofę klimatyczną.

Jak zorganizować zaręczyny?

Sam jestem szczęśliwym małżonkiem i kiedyś dokonałem tego kroku aby powiedzieć mojej żonie, że chcę się z nią ożenić. Z perspektywy czasu myślę, że jedynym błędem jaki popełniłem to pozwolenie żonie wybrać samej pierścionek zaręczynowy. Wychodziłem z praktycznego punktu widzenia, że najlepiej niech wybierze sobie taki jaki jej się podoba.

Zaręczyny wyglądały tak, że najpierw były kwiaty a następnie pytanie „Czy wyjdziesz za mnie ?” . Po uzyskanej zgodzie wyjechaliśmy po pierścionek a następnie powiadomiliśmy rodziców.

Rada: Niech praktyczność nie weźmie góry nad spontanicznością.

Wybór zespołu na wesele

Tu sprawa mocno się komplikuje z powodu mnogości zespołów jakie są na naszym rynku opolskim. Ten punkt może źle nazwałem bo powinno być – muzyka na weselu. Ostatnio coraz częściej spotykam DJ-a na wesele. Wybór jest naprawdę duży.

Dla mnie najważniejsza jest w zespołach:

 • elastyczność
 • inteligencja
 • świeżość – a nie zblazowanie i „nie chce nam się”
 • żywiołowość

Celowo nie napisałem muzykalność. Obecnie niestety muszę przyznać na weselach każda kapela brzmi praktycznie tak samo (wyłączając rodzaj nagłośnienia oraz wokale).
Moim zdaniem to właśnie inteligencja zespołu – ich umiejętność nawiązania kontaktu z ludźmi jest najważniejsza. To doskonale widać kiedy zespół umie złapać to coś – wtedy impreza sama się napędza i jedni mobilizują drugich.

Do takich muzycznych atrybutów dodałbym instrumenty nieelektryczne :-) Dobrze jest kiedy zespół posiada (i nie tylko posiada lecz na nim gra) saksofon, gitarę, bęben. Ważne jest aby umiał b. szybko reagować na to co się dzieje przy stole, aby w momencie kiedy ludzie intonują STO LAT, nie było nerwowego poruszenia w zespole „gdzie ta dyskietka” .

Jeszcze mała kwestia konkursów na weselu.
Napiszę tak – Wszystko jest dobre ale z umiarem.
Moim zdaniem powinny być na weselu zabawy, bo wesele bez konkursów to nie wesele lecz przyjecie rodzinne z tańcami – sory takie mam zdanie.

Konkursy rozluźniają towarzystwo, powodują że troszkę spięta atmosfera się rozładowuje. Moja recepta na dobry konkurs to:

 • szybko przeprowadzony
 • angażujący nie tylko biorących w nim udział lecz również pozostałych ludzi – doping
 • nie obleśny – to bardzo subiektywne, zależy od ilości wypitego alkoholu oraz wyczucia dobrego smaku

Moje najlepsze konkursy to:

 • sonda małżeńska – odpytywanie młodych i sprawdzanie czy się odpowiedzi zgadzają
 • rowerek – slalom małym rowerkiem
 • Pan młody je torta z talerza trzymanego przez P. Młodą bez użycia rąk
 • Wszelkie zabawy integracyjne – mężczyźni do środka Panie na zewnątrz itd.
 • Wężyk- Pan Młody zbiera swoich gości. Pani Młoda swoich – kto więcej

Jak podziękować rodzicom?

Z dniem ślubu wiąże się również podziękowanie dla rodziców. Ja z żoną podziękowałem rodzicom w domu zaraz po błogosławieństwie. Obyło się bez „Cudownych rodziców mam” na sali weselnej w obecności wszystkich gości weselnych. Doszliśmy do wniosku, że tę chwilę warto przeżywać w mniejszym gronie. Podziękowaliśmy własnymi, od serca płynącymi słowami a nie jakimś wierszykiem ściągniętym z internetu. Dzięki temu, że w domu jest mniejsze grono gości weselnych, można bez większej tremy skusić na tę formę podziękowań.

Wręczyliśmy rodzicom kwiaty ale myślę, że ciekawym prezentem może być fotoksiążka własnoręcznie zaprojektowana. Taka fotoksiążka dla rodziców może zawierać zeskanowane zdjęcia np. z ich wesela, zdjęcia dzieci itd., może być swoistym powrotem do przeszłości. Fotoksiążkę można uzupełnić np. o ważne daty, miejsca i istotne informacje z dawanych pięknych wspólnych chwil rodziców.

 Od czego zacząć organizację wesela ?

To co tutaj piszę dotyczy specyfiki naszego opolskiego rynku weselnego oraz konkretnych wymagań pary młodej. Najważniejsze jest określenie priorytetów – czyli co dla nas najważniejsze ? Jeśli chcemy piękną salę z wyjątkowym klimatem zaczynamy szukanie sali i do jej wolnych terminów dopasowujemy resztę. Najczęściej wybiera się sale bądź zespół a później do nich dopasowuje się całą resztę. Na naszym opolskim rynku w obecnie (rok 2008) żeby móc w czym wybierać należy dokonywać wyborów z wyprzedzeniem co najmniej 2 lat. Większość sal na Opolszczyźnie znajdziecie na forum ślubnym.

Wybór tortu i ciast – czyli ile zamówić ciasta na wesele ?

Przygotowanie ciast i tortów weselnych najczęściej leży w gestii sal organizujących przyjęcie. O ile zwykłe jedzenie robione jest w kuchni lokalu, słodkości najczęściej zamawiane są u zewnętrznych stałych dostawców. Tak było w naszym przypadku. Zostaliśmy zaproszeni na degustację, na której było kilka rodzajów ciast oraz katalog z całą ofertą. Jednak są sale, które pozwalają na własny wybór cukierni, w której można zamówić wypieki według własnych pomysłów i upodobań.

  Ilości ciast i tortów uzależnione są od ilości gości oraz tego czy będą poprawiny i czy planuje się na koniec rozdawać gościom paczuszki z ciastami. Zazwyczaj liczy się to w następujący sposób:

 • Jeżeli oprócz tortu weselnego gościom proponuje się deser lodowy, czekoladki, cukierki, a na stole dodatkowo podano dużo owoców, nie warto zamawiać sporych ilość ciasta. Wówczas z całą pewnością wystarczy 1,5 kawałka na osobę.
 • Jeżeli gościom nie podaje się zbyt dużo innych słodkości, warto zwiększyć ilość ciasta do 2,5 kawałka na osobę.
 • Gdy wesele odbywa się wraz z poprawinami, ilość ciasta zwiększa się do 3,5 kawałków na osobę.
 • Ilość drobnych ciasteczek – na 15 osób przypada ich 1 kg.
 • Co do tortu weselnego warto pamiętać, żeby jego ilość była ponad wystarczająca – lepiej niech nam zostanie tortu, niż by miało go zabraknąć. Generalnie liczy się ¾ kawałka na osobę.

Na naszym weselu był jeden tort główny i kilka mniejszych o innych smakach. Na główny tort zwrócona jest uwaga większości gości podczas jego wnoszenia oraz krojenia i dzielenia przez parę młodą. Mniejsze torty miały swoje „5 minut” dopiero na poprawinach.